Każdy budynek ograniczony jest od góry dachem, który ma za zadanie chronić przed działaniem czynników atmosferycznych. Spełni on swoją rolę tylko wtedy, gdy będzie odpowiednio szczelny. Obecnie dekarze mają do dyspozycji szereg materiałów i narzędzi, dzięki którym uszczelnienie dachu mogą wykonać znacznie szybciej. Do tych, które stosują naprawdę często zalicza się taśmy butylowe. Ich producenci oferują je w różnych wariantach, dlatego możliwe jest wybranie takich, które w danym przypadku najlepiej spełnią swoją rolę.
Co to jest butyl?
Taśmy butylowe produkowane są na bazie butylu – polimeru z grupy kauczuków syntetycznych. Proces ich wytwarzania jest dość skomplikowany, ale po jego zakończeniu otrzymuje się produkt, który jest niezwykle plastyczny i elastyczny, co więcej, butyl nie traci tych właściwości przez wiele lat. W chwili obecnej jest to jeden z najbardziej nowoczesnych materiałów izolacyjnych, który ma nie tylko niezwykle wysoki parametr wodo- i paroszczelny. Butyl oraz wykonane na jego bazie taśmy butylowe są także odporne na:
- działanie kwasów i zasad;
- pleśń oraz grzyby;
- korozję;
- utlenianie;
- promieniowanie UV.
Jest produktem nietoksycznym, może być stosowany wszędzie tam, gdzie pożądana jest wysoka odporność na czynniki pogodowe. Do tego wykazuje doskonałą przyczepność do różnych powierzchni, może być stosowany na szkło, PCV, beton, papę, metal. Dodatkowym plusem jest to, że nie wymaga stosowania żadnych klejów.
Jak zbudowana jest taśma butylowa?
Właściwości butylu sprawiły, że taśmy butylowe stały się materiałem niezwykle chętnie wykorzystywanym przez dekarzy. Duża elastyczność sprawia, że wykonane na bazie butylu taśmy uszczelniające są łatwe i szybkie w montażu, to między innymi te cechy sprawiły, że są one tak bardzo cenione przez dekarzy.
Każda taśma butylowa składa się z dwóch warstw:
- zewnętrznej wykonanej z cienkiej blachy, aluminium lub tworzywa sztucznego;
- powłoki klejącej wykonanej z butylu.
Na rynku dostępne są różne rodzaje taśm butylowych, dlatego też z ich pomocą można wykonać zróżnicowane obróbki blacharskie. Taśmy na bazie butylu są niezwykle elastyczne, ich dodatkową zaletą jest to, że są odporne na naprężenia, które powstają w trakcie naturalnych ruchów budynków.
Jakie rodzaje taśm butylowych są dostępne na rynku?
Do swojej dyspozycji dekarze mają taśmy butylowe nie tylko pokryte różnymi laminatami, ale też przeznaczone do wykonywania różnorodnych obróbek dekarskich. W zależności od rodzaju prac mogą wykorzystywać taśmy aluminiowo-butylowe, kominowe, kalenicowe. Mogą sięgnąć też po taśmy przeznaczone do łączenia membran dachowych. Różnorodność taśm na bazie butylu sprawia, że doskonale sprawdzają się one do wykonywania uszczelnień na dachach płaskich i skośnych, mogą być stosowane nie tylko do uszczelnia nowych poszyć dachowych, ale także w trakcie remontu starego dachu. Mogą być uzupełnieniem tradycyjnej obróbki blacharskiej, jak i całkowicie ją zastąpić. Producenci oferują je w różnych rozmiarach i w różnych kolorach warstwy zewnętrznej.
Jak należy montować taśmy butylowe?
O tym, czy taśma butylowa lub inny produkt na bazie butylu (dostępne są też sznury butylowe) spełni swoją rolę decyduje prawidłowy montaż. Wszystkie wyroby na bazie butylu mogą być montowane wyłącznie na suchym i czystym miejscu, należy też pamiętać o tym, aby docisnąć je do podłoża. Prace przy wykonywaniu obróbek dekarskich z wyrobami butylowymi przebiegają naprawdę szybko, gdyż – o czym już wspominaliśmy – montuje się je bez użycia dodatkowego kleju. Nie trzeba też ich zgrzewać, ani korzystać ze specjalistycznych narzędzi. W przypadku obróbek miejsc, które są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych zalecane jest stosowanie taśm, których warstwa zewnętrza została wykonana z aluminium – ich zastosowanie znacznie zmniejszy ryzyko, że materiał zesztywnieje. Prace uszczelniające z wykorzystanie taśm na bazie butylu powinno się wykonywać w temperaturze nie niższej, jak pięć stopni Celsjusza, a temperatura podłoża nie powinna przekraczać pięćdziesięciu stopni.
Jakie rodzaje uszczelnień można wykonać przy pomocy taśm butylowych?
Zastosowanie taśm butylowych w budownictwie jest bardzo szerokie. Dekarze wykorzystują je przede wszystkim do łączenia membran dachowych, które układane są od strony poszycia. Doskonale nadają się również do mocowania folii wstępnego krycia do elementów konstrukcyjnych budynku – na przykład więźby dachowej. Uszczelnia się nimi również miejsca, w których kontrłaty są mocowane do krokwi. Można je mocować w różny sposób – wzdłuż krokwi do membrany dachowej lub bezpośrednio do kontrłaty. Taśmy butylowe sprawdzają się w uszczelnianiu obróbek dekarskich przy świetlikach i oknach dachowych, koszach dachowych i kominach. Taśmy butylowe to produkt niezwykle uniwersalny, który może być stosowany nie tylko do obróbek blacharskich. Można je wykorzystać także do montażu okien balkonowych i tarasowych, izolacji fundamentów, hydroizolacji pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Wysoka trwałość przekłada się na ich ogromną popularność.