W przeciwieństwie do dachu spadzistego dach płaski nie ma konstrukcji szkieletowej, lecz konstrukcję nośną. Ten rodzaj dachu staje się coraz bardziej popularny wśród właścicieli domów i to nie bez powodu. Jednak decydując się na ten rodzaj dachu tym bardziej ważne jest, by zadać sobie pytanie o to, jak zadbać o szczelność dachu – aby właściwie zabezpieczyć przed wnikaniem wody w jego wewnętrzną strukturę.
Dach ten jest często narażony na problemy z infiltracją wody ze względu na zbyt słabe nachylenie. W rezultacie odprowadzenie wody deszczowej i nagromadzonego śniegu zajmuje dużo czasu. W takim przypadku wymaga to dodatkowych prac hydroizolacyjnych celujących w jak największe zwiększenie jego szczelności.
Jak zadbać o szczelność dachu – stateczność elementów nośnych
Generalnie prace hydroizolacyjne polegają na pokryciu całego dachu powłokami wodoodpornymi. Jednak realizacja tej pracy, nie będąc prostymi aplikacjami powłok, musi uwzględniać wiele elementów. Przed montażem hydroizolacji należy koniecznie upewnić się, że elementy nośne są solidne. Rzeczywiście, mogą one reprezentować znaczną wagę, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni. W związku z tym beton, drewno lub metal używany jako podpora musi być sztywny i wytrzymały.
Trzeba też pamiętać, że coraz bardziej popularne zielone dachy we Wrocławiu to również element, którego ciężar może wpływać na stabilność detali nośnych. W razie potrzeby konieczne jest ich wzmocnienie dla większej szczelności. Ze względu na niskie nachylenie tego typu dachu istotne jest zoptymalizowanie odprowadzania wody deszczowej przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie będzie ona podsiąkać.
Jakie rodzaje powłok można zastosować do uszczelnienia dachu płaskiego?
Istnieje kilka sposobów na uszczelnienie płaskiego dachu w zależności od tego, czy praca dotyczy nowego, czy remontowanego domu. Renowacja wymaga wcześniejszego przygotowania powierzchni.
Jak przygotować remontowany dach do uszczelnienia?
- usunięcie starych powłok,
- kompleksowe oczyszczenie.
Jeśli też zastanawiasz się, jak wykonać szczelny dach pamiętaj, że wybór materiału do hydroizolacji dachu płaskiego zależy od jego zastosowania. Podobnie, istotnym kryterium doboru materiałów powinny być również elementy obecne na dachu. Z niektórymi materiałami łatwiej pracować – na przykład wykonać spoiny.
Szczelne pokrycie dachu – o czym jeszcze pamiętać?
Bitum to najtańszy materiał do hydroizolacji dachu płaskiego. Materiał ten jest wytrzymały, łatwy w montażu lub renowacji. Występuje w kilku postaciach: rolki, płynnej lub smołowej. Jednak ten materiał ma pewne wady, które należy wziąć pod uwagę: jest ciężki oraz mniej trwały niż inne rozwiązania (równocześnie wrażliwy na pęknięcia). Na szczelne pokrycie dachu nadaje się te bardziej ekologiczny niż bitum (nadający się do recyklingu) monomer etylenowo-propylenowo-dienowy). Materiał ten ma również inne zalety. Będąc materiałem szczególnie elastycznym, jest odporny na zmiany temperatury, zwłaszcza na ciepło. Jest również łatwy w układaniu, dzięki klejeniu na zimno – bardzo dobrze uszczelnia.