4.8/5 - (5 votes)

  Moda dotyka każdą sferę naszego życia, także budownictwo. Jeżeli zamierzasz budować dom i lubisz podążać za trendami, z pewnością zastanawiasz się, jakie konstrukcje dachów w roku 2023 będą najbardziej modne. Materiałów na pokrycia dachowe znajdziesz obecnie na rynku całe mnóstwo. Możesz wybierać między dachówką ceramiczną a pokryciem z blachy. Do wyboru masz tradycyjny gont drewniany i nowoczesny gont bitumiczny. Możesz też zdecydować się na zielone dachy we Wrocławiu. Każde z tych rozwiązań ma inne zalety. Pamiętaj, że nie wszystkie dostępne modele dachów są równie modne.

  Jakie pokrycia dachowe należą w Polsce do najbardziej popularnych?

  Do jednych z najbardziej popularnych pokryć dachowych już od kilkunastu lat zalicza się blachodachówkę płaską. Wszystko wskazuje na to, że ten rodzaj pokrycia będzie chętnie wybierany również w 2023 roku i to przez inwestorów z całej Polski. Popularność blachodachówki nie jest przypadkowa: materiał ten doskonale nadaje się do krycia zarówno stromych, jak i płaskich dachów. Ponadto jest stosunkowo tani i posiada duże walory nie tylko użytkowe, ale także wizualne. Nie bez znacznie jest też to, że blachodachówka niewiele waży. Z powodzeniem możesz na pokrytym nią dachu zamontować instalację fotowoltaiczną. Zaraz za blachodachówką plasują się gonty bitumiczne, które są one łatwe w montażu, lekkie i doskonale nadają się na pokrycia dachów o najbardziej skomplikowanej konstrukcji. W rankingach popularności trzecie miejsce zajęły pokrycia ceramiczne – to materiał bardzo wytrzymały i trwały. Jego wadą jest stosunkowo wysoka cena. Coraz większą popularność zdobywają też naturalne pokrycia dachowe, do których zalicza się nie tylko gont drewniany, ale także zielone dachy we Wrocławiu. Pokryte roślinnością domy prezentują się naprawdę efektownie.

  Jakie projekty domów Polacy wybierają coraz częściej?

  W każdym biurze architektonicznym znajdziesz wiele projektów domów jednorodzinnych. Są one dostosowane do działek o różnych wymiarach, uwzględniają różne potrzeby inwestorów i ich możliwości finansowe oraz preferencje estetyczne. Jeśli będziesz uważnie przeglądać katalogi projektantów, to z pewnością zauważysz, że w każdym z nich pojawiają się domy w stylu modern barn. Tak zwane nowoczesne stodoły zostały zainspirowane budynkami gospodarczymi budowanymi na wsiach. Ich charakterystyczne cech to:

  • prostokątny rzut;
  • dwuspadowy dach;
  • brak ozdobników;
  • duże przeszklenia.

  Dla tych domów typowe jest również to, że są one budowane z wykorzystaniem dużej ilości naturalnych materiałów: chętnie wykorzystywana jest nie tylko stal i szkło, ale także drewno oraz beton. Dzięki zastosowaniu tych materiałów konstrukcja domu jest lekka, a przede wszystkim wyjątkowo trwała. W propozycjach projektantów pojawiły się one już jakiś czas temu i szybko podbiły serca wielu osób. Wszystko wskazuje też na to, że projekty modern barn w 2023 roku również będą wybierane naprawdę często. Budynki w tym stylu nie posiadają okapu, dlatego stosowane są w nich maskowane systemy rynnowe.

  Zostaw odpowiedź