4.2/5 - (5 votes)

  Decydując się na budowę domu, trzeba wybrać nie tylko metraż, ilość pomieszczeń i rozmieszczenie okien, ale również rodzaj dachu. W okresie PRL bardzo dużą popularnością cieszyły się dachy płaskie, które znowu wracają do łask. Sprawdzają się one świetnie, mają mnóstwo zalet, które sprawiają, że przewyższają one dachy spadziste. Decydując się na nie, trzeba jednak pamiętać, że – podobnie jak inne rodzaje dachów – mogą one wymagać konserwacji i remontu. Niezależnie od tego, co wymaga interwencji, warto pamiętać, że naprawa dachu we Wrocławiu oraz innych polskich miastach powinna być wykonana przez doświadczonych fachowców. Jakie prace mogą oni wykonać? Na czym polega konserwacja dachu płaskiego?

  Czy opłaca się remontować stare dachy płaskie?

  Wiele osób mieszkających w starych domach zastanawia się czy remont mającego kilkanaście czy kilkadziesiąt lat płaskiego dachu naprawdę się opłaca. Trudno na tak zadane pytanie udzielić jednak jednoznacznej odpowiedzi. Okazuje się bowiem, że wszystko uzależnione jest od tego, w jakim stanie jest blacharka oraz hydroizolacja, a także taką konstrukcję zastosowano na etapie budowy. W przypadku dachów pochodzących z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych niezbędne okazuje się być między innymi stworzenie warstwy termoizolacyjnej. Trzeba bowiem pamiętać, że w tamtych czasach uważano, że tym, co sprawdza się jako najlepszy izolator jest pustka powietrzna.

  Czy za przecieki w dachu zawsze odpowiada hydroizolacja?

  Remont dachu we Wrocławiu czy innym mieście jest często spowodowany pojawiającymi się przeciekami. Większość osób sądzi, że za taki stan rzeczy zawsze odpowiada hydroizolacja, która wymaga wymiany. Tymczasem okazuje się, że często winny jest katastrofalny stan obróbek blacharskich. Renomowana firma dekarska znająca się na swojej pracy zawsze dokładnie sprawdzi gdzie znajduje się miejsce rozszczelnienia. Warto pamiętać, że dzisiaj wykonuje się profesjonalne badanie szczelności dachu, które pozwala na precyzyjną lokalizację usterki. Bardzo często przecieki pojawiają się w miejscach, w których obróbki blacharskie stykają się z:

  • kominami wentylacyjnymi;
  • ścianami kominowymi;
  • attykami.

  Może być tak, że blacharka uległa zniszczeniu na skutek wystąpienia w zimie zatoru lodowego. Prawidłowo wykonywana konserwacja dachu płaskiego znacznie wydłuża trwałość dachu i korzystnie wpływa na jego funkcjonalność.

  Jak można wykonać izolację starego dachu płaskiego?

  Remont dachu płaskiego niezwykle często obejmuje wykonanie odpowiedniej izolacji. Jak bowiem wspomnieliśmy wcześniej, w przypadku dachów starych po prostu jej nie ma. Świadcząc usługi w tym zakresie, do wyboru jest wiele naprawdę dobrych materiałów, które sprawdzają się świetnie. Zalicza się do nich między innymi papę termozgrzewalną modyfikowaną. Umieszczona jest ona na osnowie, która wykonana jest z włókniny poliestrowej. Taka budowa sprawia, że materiał ten świetnie znosi rozciąganie i wszelkie ruchy termiczne, do których dochodzi wówczas, gdy dach jest nagrzany. Można sięgnąć również po papę, która umieszczone jest na osnowie z tkaniny szklanej. Jest to jednak materiał o mniejszej elastyczności.

  Zostaw odpowiedź