Nawet najlepiej wykonany dach może z czasem pokryć się szczelinami i pęknięciami, których pojawienie się jest skutkiem eksploatacji. Zawsze wymagają one uszczelnienia – w przeciwnym razie do wnętrza budynku może dostawać się woda. Tym, co świetnie sprawdza się w przypadku tego rodzaju prac są uszczelniacze bitumiczne. Ich zastosowanie pozwala uniknąć kosztownej i czasochłonnej wymiany dachu.
Czym są uszczelniacze bitumiczne?
Mianem tym określa się materiały, które wyprodukowane zostały na bazie bitumu. Mieszankę spaja wspomniany bitum, ale dodaje się do niej również inne składniki. To właśnie dzięki nim charakteryzuje się ona wysoką odpornością na działanie różnych czynników, na przykład wody, wysokich i niskich temperatur.
Jakie są najważniejsze zalety uszczelniaczy bitumicznych?
Stosowane obecnie uszczelniacze bitumiczne naprawdę szybko wysychają. To właśnie dzięki temu świetnie sprawdzają się wszędzie tam, gdzie usterkę trzeba usunąć bez zbędnej zwłoki. Wykonywanie napraw z ich pomocą jest bardzo proste. Masa wiąże po około trzydziestu minutach – to oznacza, że nawet w naprawdę deszczowe lato uda się wykonać konieczne prace.
Uszczelniacze bitumiczne charakteryzują się dobrą przyczepnością, co oznacza, że doskonale przylegają do naprawianej powierzchni. Są odporne na działanie wody, a także innych czynników atmosferycznych. Można nakładać je nawet na mokrą powierzchnię. Nie rdzewieją, co niewątpliwie przekłada się na trwałość dachu. Jeśli aplikowane są zgodnie z zaleceniami producenta, można mieć pewność, że posłużą przez lata – fachowcy wskazują, że ich trwałość to minimum piętnaście lat.
O czym należy pamiętać, nakładając uszczelniacze bitumiczne?
Aby uszczelniacze bitumiczne dobrze spełniły swoją rolę, należy przestrzegać kilku zasad podczas ich stosowania. Przede wszystkim niezbędne jest dokładne oczyszczenie powierzchni, na której mają się znaleźć. Należy ją również odtłuścić, używając do tego rozpuszczalnika. Zaleca się, aby korzystać z uszczelniaczy wtedy, kiedy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej 5 stopni i nie przekracza 30 stopni. Niedopuszczalne jest jednorazowe nakładanie grubej warstwy – kilka cienkich sprawdza się zdecydowanie lepiej, umożliwiając szybsze schnięcie. Jeśli uszczelniacz ma być nałożony na podłoże porowate, niezbędne jest jego wcześniejsze zagruntowanie.
Czy uszczelniacze bitumiczne mogą być stosowane tylko w przypadku usterek na dachach?
Okazuje się, że są to produkty naprawdę uniwersalne. Sprawdzają się nie tylko w przypadku pęknięć dachów. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po nie również wtedy, kiedy konieczne jest naprawienie rys i pęknięć w fundamentach czy w kanalizacji. Zastosowanie uszczelniaczy wykonanych z bitumu to wysoka skuteczność naprawy usterek.
Jakie są rodzaje uszczelniaczy bitumicznych?
W sprzedaży dostępne są obecnie różne uszczelniacze bitumiczne, co oznacza, że znaleźć możesz ten idealnie wpisujący się w Twoje indywidualne potrzeby. Postawić możesz między innymi na kauczuk bitumiczny, który jest elastyczny i odporny na pleśń. Można nakładać go zarówno na powierzchnie suche, jak i mokre, nie obawiając się, że straci posiadane właściwości. Dostępny jest również polimer bitumiczny, czyli jednoskładnikowy materiał, który można wykorzystać wtedy, kiedy chcesz usunąć uszkodzenia na dachu pokrytym arkuszami. Pozwala na efektywne uszczelnianie wszystkich łączeń, a także ubytków. Dobrze sprawdza się wtedy, kiedy chcesz pozbyć się nieszczelności będących efektem uszkodzeń o charakterze mechanicznym.
Aby dach dobrze spełniał swoją funkcję, musi być przede wszystkim szczelny. Niestety, może zdarzyć się tak, że pojawią się w nim pęknięcia, których konsekwencją będzie przedostawanie się wody do wnętrza domu. Na szczęście dzisiaj dostępne są nowoczesne uszczelniacze bitumiczne, które pozwalają na szybkie usunięcie usterki. Szeroki zakres zastosowania i naprawdę wysoka skuteczność to największe ich zalety. Wadą jest jedynie to, że nie można stosować ich, kiedy temperatura otoczenia przekracza trzydzieści stopni.