Negatywne skutki zmiany klimatu zaczynamy odczuwać coraz bardziej dotkliwie. Zielony dach to jedno z rozwiązań, które pomaga w adaptacji do tychże procesów. W miastach, gdzie są zielone dachy, mieszkańcom żyje się bardziej komfortowo. Zielone dachy powstają w coraz większe ilości polskich miast. Doskonałym i godnym naśladowania przykładem są zielone dachy we Wrocławiu. Obecnie powstają one nie tylko na różnego rodzaju obiektach użyteczności publicznej. Na takie proekologiczne rozwiązanie coraz częściej decydują się również prywatni inwestorzy.
Co to jest zielony dach?
Zielone dachy mają bardzo długą historię. Wiszące ogrody Babilonu, które powstały w VII wieku przed naszą erą były pierwszą tego typu koncepcją. Zielone dachy urządzano także w naszej erze. Jeden z najbardziej rozpoznawanych zielonych dachów został założony w Nowym Jorku w 1930 roku. W Polsce historia zielonych dachów nie jest tak długa. Wiele osób tak naprawdę nie wie, co to jest zielony dach. Otóż mianem zielonego dachu określa się dach, który pokryty jest roślinami. Na zielonych dachach bardzo często sadzone są rozchodniki i trawy. Nie są to jednak jedyne rośliny, które mogą rosnąć na dachach. Do roślin, które poradzą sobie na dachu zalicza się między innymi:
- różnego rodzaju zioła;
- krwawnik;
- powojnik;
- berberys;
- sosna czarna;
- kosodrzewina.
Na dachu można posadzić także lawendę i kocimiętkę. Z traw doskonale sprawdza się kostrzewa sina.
Jak zbudowany jest zielony dach?
Wśród dachów zielonych wyróżnia się dwa rodzaje: dachy ekstensywne i intensywne. Najbardziej prosta jest konstrukcja zielonego dachu ekstensywnego. Dach ten jest bowiem obsadzany na ogół tylko mchem, rozchodnikami albo trawą. Rośliny te nie powodują dodatkowego ciężaru. W odróżnieniu od dachu intensywnego, ekstensywny nie ma funkcji użytkowej. Zielone dachy intensywne mogą być zakładane tylko na budynkach, których konstrukcja wytrzyma ciężar zarówno roślin, jak spacerujących czy siedzących na ławkach ludzi. Rośliny posadzone na dachu intensywnym wymagają pielęgnacji, a to oznacza, że ten rodzaj dachu jest droższy w utrzymaniu.
Jakie korzyści przynoszą zielone dachy?
Wiemy już czym jest zielony dach. Warto więc dowiedzieć się jeszcze, dlaczego warto wybrać zielony dach. Zalet, które mają zielone dachy jest mnóstwo. W okresie lata zielony dach chroni budynek przed nagrzewaniem. Z kolei zimą zapobiega stratom ciepła, co pozwala zaoszczędzić na ogrzewaniu. Ponadto tam, gdzie zakładane są zielone dachy, woda opadowa jest zagospodarowywana o wiele lepiej. Rośliny, którymi obsadzane są dachy zielone pochłaniają zanieczyszczenia znajdujące się w powietrzu. Redukują między innymi zawartość dwutlenku węgla. Na dachach wielu budynków znajdują się różnego rodzaju urządzenia instalacyjne. Na ogół są one mało estetyczne – rośliny sprytnie je zamaskują. Kolejna korzyść z zielonych dachów to poprawa mikroklimatu w ich najbliższym otoczeniu. Tam, gdzie zakładane są dachy zielone intensywne mieszkańcy zyskują dodatkową, bardzo przyjazną przestrzeń do wypoczynku i rekreacji.