4.5/5 - (2 votes)

  Zielone dachy to rozwiązanie, które stosowane było z powodzeniem w inwestycjach komercyjnych czy przestrzeniach zurbanizowanych. Jednak rośnie zainteresowanie takimi inwestycjami wśród właścicieli domów jednorodzinnych. Jakie są zalety zielonego dachu?  Nowoczesne i ekologiczne rozwiązania mogą zapewnić doskonałe połączenie estetyki i funkcjonalności. Zielone dachy we Wrocławiu tworzone są w sposób, który wykorzystując specjalne podłoże i systemy hydroizolacji, pozwalają na sadzenie roślinności. Równocześnie postęp technologiczny sprawia, że o ile dotychczas tego typu dachy z reguły tworzone były na dachach płaskich czy lekko nachylonych, o ile obecnie rośnie liczba producentów rozwiązań do zastosowania na dachach stromych.

  Jakie są zalety zielonego dachu?

  Jedną z najważniejszych zalet zielonych dachów jest dobra izolacyjność termiczna. Zielony dach jest w stanie chronić budynek przed nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim. Natomiast zimą będzie w stanie zapewnić ograniczenie procesu wychładzania się. W dłuższym okresie użytkowania budynku mieszkalnego można uniknąć ryzyka powstawania uszkodzeń wywoływanych wysokimi temperaturami. Rośliny, które znajdują się na dachach, zapewnią także minimalizację ryzyka występowania mikroskopijnych pęknięć warstw dachowych, które normalnie powstawałyby pod wpływem mrozu. W ten sposób decydując się na stworzenie zielonego dachu, można znacznie wydłużyć czas, w którym nie będą pojawiały się uszkodzenia mechaniczne. Warto wiedzieć, jakie są zalety zielonego dachu w aspekcie trwałości, gdyż pozwoli to podejmować lepsze decyzje dotyczące rozwiązań zastosowanych w projektach nowego domu. Odporność na działania wiatru czy ekstremalnych warunków atmosferycznych to istotna zaleta. Równocześnie zielone dachy będą w stanie zapewnić także zwiększenie bezpieczeństwa pożarowego.

  W jaki sposób zielony dach wpłynie na komfort mieszkania?

  Nie bez znaczenia jest to, że dobrze skonstruowany zielony dach, będzie w stanie zapewnić znaczne zwiększenie komfortu użytkowania domu. Przede wszystkim można liczyć na to, że uzyska się estetycznie prezentujący się element domu. Taką przestrzeń z powodzeniem można wykorzystać na stworzenie tarasu. Będzie to miejsce, które zapewni doskonałe warunki do wypoczywania. Jednak zielony dach to również możliwość stworzenia mikroklimatu. W jego bezpośrednim otoczeniu będą pochłaniane zanieczyszczenia. Zielone dachy są w stanie zapewnić także:

  • filtrowanie powietrza,
  • zwiększanie poziomu wilgoci,
  • obniżanie temperatury,
  • wytwarzanie większej ilości tlenu.

  W otoczeniu zielonego dachu będą pochłaniane znaczne ilości różnych pyłów, więc warto na nie postawić w miejscach, gdzie mogą występować ich większe ilości.

  Jak zbudować zielony dach?

  Zanim podejmie się decyzję o wykorzystaniu konkretnego rozwiązania w konstrukcji domu, dobrze jest dowiedzieć się jak zbudować zielony dach. Wybór odpowiednich technologii będzie miało bezpośrednie przełożenie na koszty. Nie bez znaczenia jest zdecydowanie się na taką konstrukcję, która zapewni odpowiednie walory estetyczne i trwałość.

  Zostaw odpowiedź