4.7/5 - (3 votes)

  Na każdym budynku znajdować musi się dach. W przeciwnym razie nie będzie on nadawał się do użytkowania. Rodzajów dachów, na które dzisiaj można się zdecydować można wskazać przynajmniej kilka. Zalicza się do nich między innymi zielone dachy, czyli te, które pokryte są odpowiednio dobraną roślinnością. Wybierając zielony dach, należy koniecznie postawić na usługi profesjonalistów, którzy wiedzą jak wykonuje się zielone dachy. Jest to gwarancja prawidłowo wykonanej konstrukcji, która sprawdzi się świetnie. Zobaczmy jak zbudowane są zielone dachy.

  Zielone dachy Wrocław – z jakich warstw składają się zielone dachy?

  Zastanawiając się nad tym, jak skonstruowane są zielone dachy, warto pamiętać, że zawsze wyróżnić można w nich następujące warstwy:

  • izolacja przeciwwilgociowa;
  • izolacja termiczna;
  • warstwa przeciwkorzenna;
  • warstwa drenażowa;
  • warstwa filtrująca;
  • warstwa wegetacyjna.

  Każda z nich pełni określoną rolę. Pominięcie którejkolwiek skutkować może tym, ż dach nie będzie należy spełniał swojej roli, nie będzie również wystarczająco trwały.

  Jaka jest rola izolacji przeciwwilgociowej?

  Jednym z najważniejszych elementów każdego dachu – w tym również tego zielonego – jest izolacja przeciwwilgociowa, którą określa się również mianem warstwy hydroizolacyjnej. Musi ona sprawnie funkcjonować przez cały czas użytkowania dachu. Dobrze wykonana izolacja przeciwwilgociowa jest:

  • wodoszczelna;
  • odporna na przerastanie korzeni;
  • wytrzymała pod względem biologicznym.

  Musi ona być wykonana tak, aby można było sięgać po nawozy oraz środki ochrony roślin. Do wykonania warstwy hydroizolacyjnej wykorzystuje się różne materiały, między innymi membranę z kauczuku syntetycznego, papę samoprzylepną bądź folię z polietylenu.

  Jaka jest rola warstwy termicznej?

  Konstrukcja zielonych dachów zawsze obejmuje również warstwę termiczną. Jej zadaniem jest ochrona wnętrza budynku przed stratami ciepła zimą i nadmiernym nagrzewaniem się latem. Odpowiedzialne firmy wykonujące zielone dachy wykonują warstwę termiczną z materiałów, których cechą charakterystyczną jest niska nasiąkliwość. Dzięki temu działanie wody nie jest im straszne, co pozwala na pełne zachowanie właściwości termicznych. Ważne jest także, aby warstwa termiczna dobrze znosiła obciążenia całej konstrukcji. Wówczas można być pewnym, że sprawdzi się naprawdę świetnie.

  Warstwa przeciwkorzenna – po co jest i jak jest wykonana?

  Niemniej ważną warstwą, którą zawsze obejmuje dobrze wykonana konstrukcja zielonych dachów jest warstwa przeciwkorzenna. Specjaliści określają ją również mianem separująco-ochronnej. Bardzo często zbudowana jest ona z kilku elementów. Jej podstawowych zadaniem jest ochrona niezwykle ważnej warstwy hydroizolacyjnej przed korzeniami, które mogłyby ją uszkodzić. Warstwa przeciwkorzenna wygląda nieco inaczej wówczas, gdy decydujemy się na zastosowanie roślinności intensywnej, a inaczej wtedy, kiedy wybieramy roślinność ekstensywną. Częstym trikiem jest zastosowanie specjalnych mat, które skutecznie gromadzą wodę. Jeśli decydujemy się na tak zwany dach odwrócony, niezbędne jest wykorzystanie również geowłókniny.

  Jeden komentarz

  Zostaw odpowiedź